Da li ste se ikada zapitali koliko jedna kompanija gubi neprepoznavanjem potencijala LGBTQI+ osoba? Kako kreiranje inkluzivnog radnog okruženja može unaprediti dinamiku u timu i podići njegovu produktivnost? Na koji način politike i procedure unutar jedne kompanije utiču na to?
U dinamičnom svetu poslovanja, uspešne kompanije prepoznaju važnost različitosti, jednakosti i inkluzije kao jednih od ključnih faktora za njihov uspeh. Međutim, u Srbiji, LGBTQI+ osobe se suočavaju sa specifičnim izazovima na tržištu rada, uključujući diskriminaciju i prepreke koje otežavaju njihov profesionalni i lični razvoj. Zbog toga je ekspertski tim Centra E8 razvio DEI trening za kompanije u Srbiji, namenjen njihovom senzibilisanju i kreiranju inkluzivnih internih politika.
DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) standardi – različitost, jednakost i inkluzija – predstavljaju okvirne principe i prakse koje kompanije primenjuju kako bi osigurale da svi zaposleni imaju jednake mogućnosti za razvoj, bez obzira na njihova lična svojstva. Različitost se odnosi na priznavanje i vrednovanje različitih identiteta i perspektiva unutar radnog okruženja. Jednakost podrazumeva fer tretman i jednaku dostupnost resursa i prilika za sve zaposlene. Inkluzija se fokusira na stvaranje kulture u kojoj se svi zaposleni osećaju prihvaćeno i poštovano, te su motivisani da daju svoj puni doprinos.
U Srbiji podaci navedeni u Godišnjem LGBTI+ istraživanju koje sprovodi IDEAS pokazuju da čak 53% LGBTQI+ zaposlenih smatra da organizacije u kojima rade uopšte ne sankcionišu diskriminaciju i zlostavljanje LGBTQI+ radnika_ca, dok 69% njih navodi da organizacija u kojoj su zaposleni uopšte ne radi na inkluziji LGBTQI+ kolega_inica. U prilog tvrdnji o nepovoljnom položaju LGBTQI+ osoba na tržištu rada govori i podatak da 92% LGBTQI+ osoba smatra da državni sistemi i mehanizmi zaštite nisu u stanju da ih zaštite od diskriminacije na radu.
Jedan od DEI trenera, Bojan Lazić, ističe da je “za kompanije izuzetno važno da rade na stvaranju inkluzivnog radnog okruženja, da prođu kroz DEI trening, jer će tako doprineti i svom radu i usavršavanju rada, ali i LGBTQI+ osobama koje će se osećati prihvaćeno na radnom mestu i dati svoj pun potencijal”.
Imajući u vidu situaciju u Srbiji i neophodnost dodatne edukacije na ove teme, DEI trening program za kompanije koji je razvio naš tim, sastoji se iz 3 modula:
- Senzibilizacija menadžmenta kompanije za pitanja inkluzije LGBTQI+ osoba,
- Analiza mogućnosti za prilagođavanje postojećih ili uvođenje novih inkluzivnih politika u poslovanje kompanije,
- Donošenje odluka, uvođenje i kvalitetno sprovođenje politika inkluzije LGBTQI+ osoba na radnom mestu.
U prvom modulu, kroz interaktivne prezentacije, metodološke igre, radionice i dijalog, menadžment kompanije usvaja (ili unapređuje već postojeća) znanja o konceptu ljudskih prava, polu, rodu, seksualnoj orijentaciji, rodnim normama, diskriminaciji, različitim vrstama nasilja, kao i načinima za njihovo prepoznavanje i sprečavanje. U drugom se procenjuju poslovne politike i postojeće prakse vezane za antidiskriminaciju u određenoj kompaniji, kao i načini na koji se poslovne politike kompanije mogu unaprediti, u cilju sprečavanja diskriminacije zaposlenih i klijenata. Treći modul je posvećen kreiranju politika i izradi dokumentacije potrebne za njihovo kvalitetno sprovođenje, u skladu sa zakonskim okvirima Republike Srbije, kao i potrebama kompanije.
Posebno bih istakao da se konkretne teme obrađuju kroz praktične primere, analizu slučajeva i maksimalno interaktivni rad gde i treneri i učesnici i učesnice programa aktivno participiraju i razmenjuju iskustva u ovoj oblasti. Bitan segment ovog treninga jeste i izrada modela DEI internih politika u okviru kompanija gde se predlažu konkretne promene koje jedan radni kolektiv može da kreira i implementira kako bi se potencijalni rizici od diskriminacije u oblasti rada i zapošljavanja sveli na minimum. (Aleksandar Mihajlović, DEI trener)
Nakon završenih modula, svaka kompanija ima na raspolaganju korišćenje konsultantskih usluga trenerskog tima Centra E8, koje treba da im olakšaju uvođenje i usvajanje DEI politika u svakodnevno poslovanje.
Ovaj trening nam je pomogao da postanemo svesniji izazova sa kojima se suočava LGBTQI+ zajednica i na koji način mi kao kompanija možemo da kreiramo sigurno okruženje u kojem se svi osećaju prihvaćeno. Zato mislimo da je važno da u budućnosti sve više kompanija razmišlja na ovaj način. (Marija Rakić, Culture & DEI Business Partner, Vega IT)
Najznačajniji uvidi učesnika_ca sa DEI treninga za kompanije
Koliko je prisutna diskriminacija, koliko je nekad teže uočljiva i koje posledice to može imati na ceo sistem. (učesnik_ca treninga, Vega IT)Meni je trening značio da mi se približi sa više aspekata tema postojanja različitih seksualnih orijentacija i rodnih identiteta. Vrlo korisno je bilo upoznavanje sa rodno senzitivnim jezikom, kao i sa zakonskim okvirima. Značilo mi je da vidim koja su sve to ponašanja i akcije koje mogu kao pojedinac i deo tima preduzeti da bi se svi osećali dobro i bezbedno generalno, ali i konkretno u radnom okruženju. (učesnik_ca treninga, Vega IT)Sticanje uvida u to šta sve DEI podrazumeva, koliko u našem društvu i dalje treba da se razvija svest o DEI politikama, građenje otvorenosti i drugačije perspektive, pogleda na svet. (učesnik_ca treninga, Vega IT)
Svesni činjenice da smo svi deo jednog istog društvenog lanca i da svaki korak, pa i onaj najmanji, doprinosi generalnom poštovanju prava na zaštitu od diskriminacije, nastavljamo da ulažemo svoje napore i radimo na edukovanju i podizanju svesti o ovoj važnoj temi.
Ova aktivnost se sprovodi u okviru projekta “Radimo zajedno” koji je podržan od strane USAID-a u Srbiji, a sprovodi ga Grupa „IZAĐI” iz Novog Sada, u saradnji sa Centrom E8, Impact Hub Belgrade, Making Cents International i McCann Beograd.
Za dodatne informacije o DEI treningu i saradnji, kontaktirajte Tijanu Pavlović, programsku menadžerku Centra E8 na: tijana@e8.org.rs