OTVORENE PRIJAVE I NOMINACIJE ZA DRUGU GENERACIJU MLADIH LGBTQI+ LIDERA I LIDERKI: PROJEKAT RADIMO ZAJEDNO

U petak, 6. septembra, u Prostoru Miljenko Dereta, predstavljena je druga generacija LIDERSKOG PROGRAMA u okviru projekta RADIMO ZAJEDNO, namenjenog ekonomskom osnaživanju LGBTQI+ zajednice u Srbiji.

LIDERSKI PROGRAM namenjen je mladim predstavnicima i predstavnicama LGBTQI+ zajednice, s ciljem da se poboljšaju njihove šanse za profesionalni rast, i posebno: da bi se kreirala mreža mladih lidera_ki, koji se međusobno podržavaju u svakodnevnoj borbi protiv diskriminacije. 

Ovaj program, detaljno je predstavljen na javnom događaju, pri čemu je pored panel-diskusije pod nazivom “Položaj LGBT+ osoba na tržištu rada u Srbiji”, centralna aktivnost bila otvaranje nominacija i prijava za buduće učesnike i učesnice druge generacije Liderskog programa.

Kandidati i kandidatkinje koji se traže su mlade, ambiciozne i uspešne osobe,  predstavnici_e LGBTIQ+ zajednice, sa liderskim potencijalom i željom da tokom 6 meseci trajanja Programa uče i razvijaju svoja poslovna znanja i veštine. 

Kako je direktor Centra E8, Vojkan Arsić istakao, Liderski program je “jedna divna prilika da se osnaže mladi pripadnici LGBTIQ+ zajednice i jako mi je drago da program koji smo osmislili funkcioniše, i da se sada već zna za njega. Mislim da smo kreirali jednu mrežu čiji se svi članovi međusobno podržavaju i  Program prepoznaju kao svoj siguran prostor”.

Na panel-diskusiji, voditelj i novinar, Milan Nikolić, ugostio je: Đorđa Živkovića, polaznika prve generacije Liderskog programa; Brankicu Janković, Poverenicu za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije, Aleksandra Mihajlovića, predavača na programu, koautora Vodiča za primenu domaćih antidiskriminacionih propisa u cilju unapređenja položaja LGBT osoba na tržištu rada u Republici Srbiji  i Katarinu Pribićević, Managing Director ispred McCann Beograd.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković, navela je da se vrlo retko prijavljuju slučajevi diskriminacije na tržištu rada, kao i da postoji jedna kultura ćutanja i toga da se nečija sekusalnost posmatra kao privatna stvar, što kao posledicu nosi da dosta LGBT zaposlenih krije svoju orijentaciju na poslu. Ipak, Poverenica je dodala da je “prilično je dobro što je poslovna zajednica spremna sa prihvata LGBT zajednicu”.

Učesnik prve generacije Liderskog Programa, Đorđe Živković, podelio je i svoje iskustvo kao LGBT osoba na tržištu rada. “Kao neko ko dolazi iz privatnog sektora, ja sam svojevremo radio u jednoj fabrici kao inženjer. U unutrašnjosti ljudi vode potpuno drugačije živote. Ja sam trpeo neku vrstu horizontalne diskriminacije, a možda i mobinga, a narativ koji je postojao na poslu nije bio podržavajući kako bi se ja otvorio. Sada, ako bih doživeo diskriminaciju, svakako bih ušao u proces prijave, jer sam se na Programu dosta oslobodio i  naučio na koje načine je zakon tu da nas štiti”.

Nominacije i prijave za LIDERSKI PROGRAM biće otvorene do 30. septembra.

Ovaj projekat inicirao je i podržao USAID u Srbiji, a pored Grupe “IZAĐI” iz Novog Sada, sprovode ga Centar E8, Impact Hub Belgrade, Making Cents International i marketinška agencija McCann.